Depesza.fm - wiadomości Polska i świat - wszystko, co najważniejsze
POLSKA I ŚWIAT.
To co najważniejsze
dzieci na rowerach
zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Twoje dziecko jeździ na rowerze? Możesz dostać mandat 1500 zł?

Nowy taryfikator mandatów dotyczy nie tylko pojazdów zmechanizowanych. Wydawać by się mogło, że jeśli dziecko jeździ na rowerze bez karty rowerowej, rodzic może dostać mandat w wysokości 1500 zł. Wątpliwości rozwiewa portal "Na Straży Munduru".

Nowe przepisy dla rowerzystów

Według nowych przepisów osoby powyżej 18. roku życia mogą poruszać się zarówno rowerami, jak i hulajnogami elektrycznymi jedynie na podstawie np.: dowodu osobistego. Więcej wątpliwości budzą przepisy odnoszące się do dzieci. Jak można przeczytać w kodeksie wykroczeń, dzieci od 10. do 18. roku życia powinny mieć kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1 lub T. Młodsze dzieci mogą poruszać się pojazdem innym niż mechaniczne tylko, jeśli są pod opieką dorosłych. Przepisy obowiązują od 1 stycznia 2022 roku.

Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd inny niż mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze nagany albo karze grzywny do 1500 złotych - napisano w art. 94 par. 1a w Kodeksie wykroczeń.

Dziecko może uzyskać kartę rowerową po zdaniu specjalnego egzaminu w szkole, do której uczęszcza.

Matka z dzieckiem na rowerach
zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Policjant może zatrzymać dziecko do kontroli?

W praktyce przepisy będą realizowane przez policjantów, którzy mogą zatrzymać do kontroli dziecko poruszające się na pojeździe innym niż mechaniczne (rowery, hulajnogi elektryczne czy urządzenie transportu osobistego).

Wydawać by się mogło, że jeśli dziecko w wieku od 10 do 18 lat nie będzie miało przy sobie karty rowerowej, policjant będzie mógł mu "wlepić" mandat w wysokości do 1500 złotych, którą będzie musiał pokryć opiekun prawny dziecka. Nic bardziej mylnego. Wątpliwości rozwiewa "Na Straży Munduru".

Mandatem może zostać ukarana tylko osoba powyżej 17 roku życia. W przypadku młodszych dzieci policja sporządza tylko notatkę urzędową, w której opisuje okoliczności popełnienia czynu zabronionego, który popełnił nieletni. Następnie Sąd Rodzinny rozpatruje sprawę i stosuje środki wychowawcze lub poprawcze (potocznie nazywane "karami"). Wśród tych środków nie ma grzywny, co za tym idzie rodzic ani dziecko, ani opiekun prawny nie zapłaci żadnej grzywny - informuje na Facebooku "Na Straży Munduru".
Udostępnij artykuł
Następny artykuł