Iga Świątek
WILLIAM WEST/AFP/East News

Wielki triumf Igi Świątek. Wygrała US Open

Iga Świątek wygrała wielkoszlemowy turniej US Open w Nowym Jorku. Polka w finale pokonała rozstawioną z numerem piątym tunezyjską tenisistkę Ons Jabeur 6:2, 7:6 (7-5). Liderka światowego rankingu wygrała już trzeci turniej tej rangi.

Wielki triumf Igi Świątek

Przypomnijmy, że wcześniej Iga Świątek wygrała w 2020 i 2022 roku French Open w Paryżu. Ostatnio prezentowała się nieco słabiej i odpadła w 3. rundzie Wimbledonu.

Mecz z tunezyjską tenisistką Ons Jabeur był niezwykle zacięty. Iga Świątek po kilku minutach spotkania miażdżyła rywalkę świetnym serwowaniem i prowadziła 3:0. Później Jabeur odrobiła straty do 2:3 i na tym skończyła się jej dobra passa. Iga Świątek wygrała 6:2.

W drugim secie znów Świątek prowadziła 3:0 i znów Tunezyjka wygrała dwa sety do stanu 3:2. Polka doprowadziła do stanu 4:2 i wtedy Jabeur znów się nie poddała i wróciła do gry, wyrównując stan meczu 4:4.

Przy wyniku 4:4 Świątek obroniła trzy break-pointy i objęła prowadzenie 5:4. Jabeur doprowadziła jednak do tie-breaka. Tam Polka prowadziła 4:2, ale po raz kolejny Tunezyjka pokazała klasę i doprowadziła do swojego prowadzenia 5:4. Świątek pokazała jednak, że świetnie radzi sobie w finałach i zdobyła trzy punkty z rzędu, a po ostatniej piłce padła ze szczęścia na kort. Mecz zakończył się wynikiem 7:6 (7:5).

Za triumf w US Open Świątek otrzymała 2,6 mln dolarów.

Cieszę się, że nagroda nie jest w gotówce - powiedziała Iga Świątek, odbierając symboliczny czek.
Iga Świątek
ANGELA WEISS/AFP/East News

Trener: Jestem dumny z Igi Świątek

Wielkie zwycięstwo Igi Świątek skomentował już jej trener Tomasz Wiktorowski, który powiedział, że ostatni tydzień przed turniejem był dla Igi trudny, jednak była ona naprawdę skupiona na pracy na korcie. Na szczęście udało się polskiej tenisistce wrócić do mistrzowskiej formy.

Jestem super dumny, bo ostatnie trzy, cztery tygodnie to były ciężkie czasy. Iga włożyła mnóstwo wysiłku, by wrócić do dobrej formy. Udowodniła dziś, że jest wojowniczką, że potrafi grać fantastyczny tenis. Jestem dumny, że Iga od remisu 4:4, gem po gemie i w tie-breaku potrafiła zachować koncentrację - powiedział Tomasz Wiktorowski.